-- Bilim, Uzay

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, ISS’i elden çıkarmaya hazırlanıyor. NASA, mevcut mali sıkıntıları nedeniyle ISS’i özel bir şirkete devredecek.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA; Ay, Mars ve diğer uzak destinasyonlara yönelik olarak gerçekleştirdiği görev politikaları kapsamında değişikliğe gitme kararı aldı.

Söz konusu görevlerdeki finansman desteğini göz önünde bulunduran NASA, 2024 yılı sonrasındaki sürecin bu konuda aydınlık görünmediğini belirtti.

NASA Yöneticisi Bill Hill, bu çerçevede oluşturdukları plan tablolarındaUluslararası Uzay İstasyonu ISS‘e de yer vereceklerini açıkladı.

NASA, ISS’i özel bir şirkete devretmek istediğini dile getirdi.

16-08/22/iss_crew_iss_2009.jpg

NASA mali sorunlarını nasıl giderecek?

NASA‘nın 2024 yılı sonrası için planlanan görevlerdeki finansman desteği yetersizliği, ISS‘i özel bir şirkete devretme yönündeki kararı; istasyonun mali sıkıntılara sahip olduğunu iddialarını beraberinde getirdi.

Ay, Mars ve diğer destinasyonlarına yönelik her görevinde milyon dolarlık harcamalarda bulunan NASA, bu bağlamda alternatif çözüm yollarına yönelecek.

NASA Yöneticisi Bill Hill Mars’a yönelik olarak gerçekleştirilecek görev/görevler ile ilgili yaptığı açıklamada; NASA’nın düşük dünya yörüngesinde ekonomik kalkınmayı geliştirmek için çalışmalarının bulunduğunu, kendilerinin söz konusu araştırmaları gerçekleştirmek için mali kaynak yaratmaları gerektiğini belirtti.

NASA’nın bu uğurda ilk başvuracağı yolun ise ISS’i özel bir şirkete devretmekten geçtiği kaydediliyor.

16-08/22/nasa_iss_shuttle1a.png

ISS’in devredileceği özel şirket hakkında henüz net bir bilgi bulunmuyor.

ISS’yi kiralık ya da satılık olarak devretmeyi planlayan NASA’nın,Roscosmos(Rusya), JAXA(Japonya), ESA(Avrupa), CSA(Kanada) gibi şirket, istasyonlarla bağlantı içerisinde olduğu  Engadget‘taki haberde yer aldı.

 

ShiftDelete.Net

İlgili Yazılar

Yorum Yaz

Yorum