-- Bilim

Bilimciler dünya dışı yaşam arayışında tabiri caiz ise her taşın altına bakıyor. Örneğin, Mars’ın çok uzun yıllar öncesinde yeraltı sıvı suya sahip olduğuna işaret eder jeolojik özellikleri mevcut. Bu özellik yaşam için olmazsa olmaz bir ön koşul. Ayrıca bilimciler buzlu tabakası altındaki okyanusların olası yaşam barındırdığı olabileceği Satürn’ün uyduları olan Enceladus ve Titan ile gaz devi Jupiter’in uydusu Europa’yıda inceliyorlar.

Bilimciler Dünya dışı varolabilecek yaşamın araştırmasında yeni bir bakış açısı edinmek için soğuk savaş öncesine ait eski bir fikre döndüler, Venüs’ün bulutları. Wisconsin–Madison Üniversitesi’nden ezegen bilimci Sanjay Limaye liderliğindeki uluslararası bir bilim ekibi, gezegenimiz dışında mikrobiyal canlılığı bulanabileceği bir mevki olarak, Venüs’ün atmosferini incelemeye aldılar.

Limaye bu konuda; “Venüs, kendi canlılığını geliştirmek için oldukça fazla zamana sahip oldu,” diyor. Takribi 2 milyar yıl boyunca Venüs iklimleri ve yüzeyindeki su ile yaşama ev sahipliği yaptığına işaret eden bazı modeller, Venüs’ün Mars’tan daha uzun süre yaşama el verişliğini olduğunu ve bu süre zarfında Venüs’te yaşam olabileceğini işaret ediyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yaz

Yorum