-- Bilim, Uzay

Galaksimizde çıplak göz ile görebildiğimizden çok daha fazla madde olduğunu yıllardan beri biliyoruz. Fakat şimdiye kadar karanlık maddenin keşfi ile ilgili buluşların neredeyse hepsi başarısızlık ile sonuçlandı.

Bilim insanlarının yeni hipotezine göre; karanlık maddenin çekme gücü, galaksilerin etrafında bulunan kara deliklerden ve galaksiler arası uzaydaki gerilmelerden meydana geliyor olabilir. John Hopkins Üniversitesi’nden fizikçiler, kütleçekimsel dalgaların keşfinin karanlık madde ve kara delikler arasındaki bağlantı hakkında daha çok kanıt sağladığı görüşündeler. Bilim insanları, kütleçekimsel dalgaların LIGO tarafından gözlenmesiyle yerleri saptanan ilkel kara deliklerin karanlık maddeyi de açıklayabileceği görüşündeler.

Geçen Eylül ayında LIGO tarafından gözlenen ve büyüklükleri saptanan cisimlerin, daha büyük yıldızlardan ya da Big Bang’dan meydana geldiği düşünülüyor.

Kütleçekimsel dalgaların bulunmasının karanlık maddeyi açıklayabileceği görüşünü savunan bilim insanları, astronominin gizeminin çözülmesinde bu hipotezin etkili olabileceği düşüncesindeler.

Kaynak
http://www.iflscience.com/space/do-gravitational-waves-hint-at-dark-matter/

http://www.fizikist.com/karanlik-madde-tesadufen-kesfedilmis-olabilir/

İlgili Yazılar

Yorum Yaz

Yorum