-- İnternet, Teknoloji

En çok kullanılan fotoğraf paylaşım platformu Instagram, aynı zamanda internet tacizinin en çok yapıldığı platformlardan. Fakat yeni özellik sayesinde, bu istenmeyen durum azalacak.

İnternetin var oluşundan beri insanların içindeki anonim olma isteği, bazen çok kötü sonuçlar da doğurabiliyor. Özellikle büyük sosyal platformlardakimliği belirsiz kişiler, paylaşım yapanları taciz etme boyutunda yorumlarda bulunabiliyor.

Kara liste özelliği getiriliyor

Facebook’un bünyesindeki ünlü fotoğraf paylaşım platformu Instagram, bu durumların yaşanmasını azaltacak bir özellik getiriyor. Yeni gelecek özellik sayesinde Instagram kullanıcıları, yorumlar için kara liste özelliği kullanabilecekler. Kullanıcılar, kara listeye ekledikleri sözcüklerin kullanıldığı yorumları almayacaklar.

Sayfaların kullanımına sunulmuştu

Instagram’ı profesyonel amaçla kullanan sayfalar için birkaç hafta öncesinde yorum denetleme özelliği sunmuştu. Bu özellik, Instagram’ın algoritması tarafından derlenen, hakaret içerikli kelimeleri içeren yorumların engellenmesini sağlıyordu. O seçenek de şu şekilde görünüyordu:

16-07/30/instagram-yorum-engelleme.png

Her gün artarak devam eden internet tacizleri, Instagram’ın bu özelliği sayesinde biraz da olsa azalacak. Hatta Pew Araştırma Merkezi’nin verilerine göre, internetteki insanların %40’ı taciz ediliyor. Özelliğin tam olarak ne zaman geleceğine dair kesin bir tarih bulunmuyor. Ancak TechCrunch’ın haberine göre söz konusu özellik, yakında normal kullanıcılar için de sunulacak.

Kaynak:
http://shiftdelete.net/instagram-kotu-yorumlara-son-getiriyor-73889

İlgili Yazılar

Yorum Yaz

Yorum