-- Belgesel, Bilim

İlk büyük Hyperloop testinden bir ay sonra Hyperloop One (eski Hyperloop Technologies) CTO’su Brogan BamBrogan bir sualtı hyperloop taşıma sistemi yapabilecek kapasiteye çoktan  sahip olduklarını, ancak sadece üretimin maliyetinin rekabet edilebilir hale gelmesini beklediklerini iddia etti.

BamBrogan,  “Space X ‘teki deneyimlerimin bütün Hyperloop sisteminin üzerinde parmak izleri var. Ortada icat edilmesi gereken yeni bir şey yok, ancak burada var olan teknolojide değişimler  yapıyoruz   ve maliyeti azaltmaya çalışıyoruz.”, dedi.

Ulaşımın  5.modu olarak bilinen ve içindeki insanların başını döndürmeden saatte 1220 km hıza erişebilen  Hyperloop, ilk kez SpaceX CEO’su Elon Musk tarafından önerildi.

Ulaşım sistemi,  bir hava yastığının üzerinde hareket eden basınçlandırılmış bir kapsülün içerisinde insanları barındırır ve manyetik levitasyon veya masa hokeyinin masasındaki hava basıncı gibi itiş sistemleri kullanabilir.

BamBrogan,  bu noktada üretim maliyetlerinin hala çok yüksek olduğunu söyledi.

Ancak teknoloji geliştikçe , yakında bu maliyetler aşağı çekilecek;  ayrıca yeni bir teknoloji olduğundan, bu   insanların onu kullanmak isteyeceği anlamına gelir. Fakat , henüz bu teknoloji hakkında  fazla bilgileri yok.

BamBrogan,  “İnsanların henüz ne olduklarını bile bilmedikleri şeyler ortaya koyabiliriz ve bu kendi kendini birçok yönden gösterecek. Bu yüzden bence birkaç yer seviyesinin-üstü sistemler yapacağız , kesinlikle tünel sistemleri yapacağız ve aynı zamanda birkaç su-altı sistem de  yapmak  istiyoruz. “, dedi.

Kaynak:ScienceAlert

http://fizikakademisi.com/2016/07/30/hyperloop-one-cilgin-ulasim-sistemini-su-altina-tasiyor/

İlgili Yazılar

Yorum Yaz

Yorum