-- İnternet

Facebook’tan Yapay Zeka Atılımı!

Facebook neredeyse bir insan kadar anlayan ve yazı yazabilen yapay zeka geliştirdiğini açıkladı. DeepText 20 farklı dilde saniye başına birkaç yüz işlem yapabiliyor.

Yapay zeka bugün sosyal medya mühendislerinin nasıl çalıştığını anlattığı bir blog gönderisi ile duyuruldu. Yeni yapay zeka sayesinde sosyal medya devi herhangi bir şeyi daha yazma aşamasındayken anlayabiliyor.

Site İçin Anlamı Büyük

Yapay zeka en çok site kullanıcılarına daha iyi önerilerde bulunmak için kullanılacak. Platform üzerinde bulunan ilgi çekebilecek gönderiler ve servisler bunun en başında geliyor. DeepText aynı zamanda spam ve rahatsız edici gönderileri anlayabilecek ve bu gönderiler anında filtrelenebilecek. Sadece sosyal medya platformu üzerinden değil aynı zamanda Messenger’da da kullanılabilen yapay zeka konuşmanın içeriğini ve konusunu anlayabilecek. Şu anda iki farklı yolla kullanılabiliyor. Messenger üzerinden araca ihtiyacı olan birisini anlayan yapay zeka kullanıcıya site üzerinden taksi çağırma olanağını sağlıyor.

Yapay zeka ayrıca site üzerinden satış yapacak olanları da belirleyebiliyor. Facebook’un alışveriş araçlarını önererek kullanıcıya kolaylık sağlayabiliyor. Şimdilik basit bir başlangıç olabilir ancak DeepText’in diğer istekleri de anlayabileceği bir durumda neler yapabileceğini hayal etmek çok zor değil. Adından anlaşılabileceği gibi şimdilik DeepText derin öğrenme ile bu yeteneklerini kullanabiliyor. Sosyal medya devi tarafından yapılan açıklamaya göre DeepText geleneksel yapay zekalardan daha fazla anlayabilme yetisine sahip olacak. Yapay zeka ileride insanları, mekanları ve etkinlikleri daha iyi anlayarak çok daha kişiselleştirilmiş önerilerde bulunabilecek.

Kaynak: Milliyet

İlgili Yazılar

Yorum Yaz

Yorum