-- Bilim

Fizik dersinde ilk öğrendiğimiz şeylerden birisi; sudan daha yoğun maddelerin suda battığıdır. Bir taş yada metal parçasını bir gölette attığımızda, sudan yoğun oldukları için batarlar, fakat strafor daha az yoğunluğa sahip olduğundan, su yüzeyinde durur. Aynı şekilde, ham petrol sudan daha az yoğundur ve batmaz.

Kuralları hatırladığımıza göre , gelin şimdi dünya üzerindeki en ilginç materyallerden birisi Vantablack sayesinde ,kuralları bozalım.

Yukarıdaki videoda, İngiliz şirket Surrey Nanosystems ‘in 2014 yılında icat ettiği Vantablack materyalinin bir alüminyum diski nasıl su yüzeyinde tuttuğunu görebilirsiniz.

Peki, nedir bu fizik kurallarını bozan materyal. Vantablack boya, pigment yada kumaştan oluşmuyor. Vantablack , milyonlarca karbon nano tüplerinden oluşan özel bir kaplamadır. Her bir nano tüpün boyutlari : 20 nanometre X 14 mikrometre X50 mikrometredir.

Şirketten alınan bilgiye göre ; 1 cm2 lik yüzeyde 1milyar nano tüp bulunuyor.

Vantablack 2014 yılında keşfedildiğinde, görülebilir ışığın neredeyse tamamını abzorbe ettiği görüldü. Abzorbe olmayan kısmı sadece yüzde 0.035’dir. Şirket , materyali geçen Mart ayında daha da geliştirerek , dünyada bu materyalin abzorbe ettiği ışık miktarını ölçebilecek güçte bir spektrometre olmadığını iddia etti.

Bu materyalin yoğun alüminyumun batmasını engellemesi ise inanılmaz derecede düşük yüzey enerjisinden kaynaklanıyor.

 

Kaynak :ScienceAlert

İlgili Yazılar

Yorum Yaz

Yorum