-- Biyografi

Charles de Coulomb , elektrik ve manyetizma alanında çığır açan keşiflere imza atan ve Coulomb yasasını ortaya koyan Fransız mühendis ve fizikçisidir.
Charles_de_coulomb

Charles –Augustin de Coulomb 14 Haziran 1736 yılında Fransa’nın Angouleme şehrinde dünyaya geldi. Hem annesi Catherine Bajet hem de avukat babası Henri Coulomb Fransa’daki iyi tanınan aristokrat ailelerden geliyorlar. Doğumundan bir süre sonra, ailesi Paris’e taşındı .Burada College des Quatre-Nations ‘da matematik eğitimi aldı.

Coulomb 1759 yılında mühendislik eğitimi almak için başladığı Royal Engineering School of Mezieres ‘ten 1761 yılında mezun oldu. Kariyerinin başlarında yapı dizaynları ve toprak mekaniği üzerine çalışmalar yaptı. Hayatının sonraki 20 yılında bir çok farklı işte çalıştı. 1764 yılından itibaren, 9 yıl boyunca Batı Hint adalarında bulundu.

1773 geçirdiği hastalıktan sonra , Fransa’ya döndü ve uygulamalı mekanik alanında yaptığı önemli çalışmalara başladı. Aynı yıl ilk makalesini “Mimarlık alanındaki İstatistiksel Problemler” adıyla Bilim Akademisinde yayınladı.

1784 yılında , “bükülme gerilimi altında tellerin esnekliği “ bir makale yayınladı. Bu çalışması sonrasında iyi bilinen “burulma dengesi “ çalışmasını gerçekleştirdi ve bu metot dünyanın yoğunluğunu ölçmede kullanıldı. Bu işlem ayrıca, elektrik ve manyetik kuvvetlerin ölçülmesinde kullanıldı.

1785 ve 1791 yılları arasında elektrik ve manyetizmanın önemli özellikleri ile ilgili 7 tane makale yayınladı. Bu ünlü Coulomb yasasını formüle etmesine öncülük etti. Coulomb yasası , iki elektrik yük arasındaki kuvvetin , yükleri çarpımı ile orantılı ve yükler aradaki mesafenin karesi ile ters orantılı olduğunu ortaya koyar.

Fransız devrimi başladığında Coulomb diğer aristokratlar gibi hükûmetten sürüldü . 1791 yılında emekli olduktan sonra zamanın çoğunu bilimsel araştırmalarla geçirdi. Coulomb, Louise Francoise LeProust Desormeaux ile olan evliliğinden 2 çocuğu oldu. 1796 yılının yaz aylarında hastalandı ve 23 Ağustos 1806 yılında Paris’te öldü.

Kaynak: Biography

İlgili Yazılar

Yorum Yaz

Yorum