-- Bilim

Bu görüntü, Şili’deki ESO’nun Çok Büyük Teleskopu (VLT) üzerine monte edilmiş HAWK-I kızılötesi görüntüleyici tarafından yakalanan yıldız kümesi RCW 38’i göstermektedir. Kızılötesi dalga boylarına bakıldığında, HAWK-I, içinde oluşan yıldızların eşsiz bir görüntüsünü sunan, RCW 38 gibi toz kılıflı yıldız kümelerini inceleyebilir. Bu küme, yüzlerce genç, sıcak, büyük yıldız içerir ve Vela (The Sails) takımyıldızında 5500 ışıkyılı uzaklıkta yer alır.

RCW 38’in merkezi alanı, parlak, mavi renkli bir bölge olarak, çok sayıda genç yıldızın ve hala şekillendirme sürecinde bulunan protostarların yaşadığı bir alan olarak görülebilir. Bu yeni doğan yıldızlardan çıkan yoğun radyasyon, çevredeki gazın parlak bir şekilde parlamasına neden olur. Bu, kırmızı ve portakalın koyu tonlarında hafifçe parıldayan, bölgeye saran daha soğuk kozmik toz akıntılarının tam aksine. Kontrast bu muhteşem sahneyi yaratır – bir göksel sanat eseri.

Optik dalgaboylarında çekilen bu bölgenin önceki görüntüleri çarpıcı bir şekilde farklıdır – optik görüntüler, kümelenme görüşümüzün engellenmesini engelleyen toz ve gaz nedeniyle yıldızların boşluğunu oluşturur. Bununla birlikte, kızılötesindeki gözlemler, optikteki görüşü engelleyen ve bu yıldız kümesinin kalbine sızan tozun içinden geçmemizi sağlar.

HAWK-I, VLT’nin Ünite Teleskopu 4 (Yepun) üzerine kurulmuş ve yakın kızılötesi dalga boylarında çalışmaktadır. Yakın gökadaların veya büyük nebulaların yanı sıra bireysel yıldızlar ve gezegenlerin görüntülerini elde etmek de dahil olmak üzere birçok bilimsel role sahiptir. GRAAL, HAWK-I’nin bu muhteşem görüntüleri üretmesine yardımcı olan uyarlamalı bir optik modüldür. Gece gökyüzüne yansıtılan, yapay referans yıldızları olarak hareket eden, atmosferdeki türbülansın etkilerini düzeltmek için kullanılan, daha keskin bir görüntü sağlayan dört lazer ışını kullanır.

Bu görüntü, HAWK-I ve GRAAL için bir dizi test gözleminin bir parçası – bilim doğrulaması olarak bilinen bir süreç – olarak ele geçirildi. Bu testler, VLT’de yeni bir cihazın devreye alınmasının ayrılmaz bir parçasıdır ve yeni enstrümanın yeteneklerini doğrulayan ve kanıtlayan bir dizi tipik bilimsel gözlem içerir.

 

Kaynak:
https://www.sciencedaily.com/releases/2018/07/180711093137.htm

 

Fotoğraf:

İlgili Yazılar

Yorum Yaz

Yorum