-- Bilim, Teknoloji

Akıllı telefonlarımızın şarjının bir günü çıkaramıyor oluşu neredeyse hepimizin “kanayan yarası”.

Ancak aslına bakarsanız bu durum biraz da bizim hatamız, çünkü telefonlarımızı çoğunlukla yanlış şekilde şarj ediyoruz.

Akıllı telefonları kısa aralıklarla şarj etmenin telefon bataryasına uzun süreli hasarlar verdiği düşüncesi birçoğumuzun içine işlemiştir, dolayısıyla da en iyi yolun bataryanın bitmek üzere olduğu anda şarja takmak olduğunu düşünürüz.

Ama ne var ki; tamamen yanlış bir yöntem izliyoruz.

Büyük ve oldukça ünlü bir batarya şirketinin Battery University ismini verdiği bir sitede; akıllı telefonlarımızda bulunan lityum-iyon pillerin kendilerine has bir “stres” haline dair nasıl hassas olduklarını detaylandırılıyor. Ve tıpkı insanlarda olduğu gibi, uzun süreli stres, akıllı telefonunuzun bataryasına uzun vadede zararlı olabiliyor.

Eğer ki akıllı telefonunuzun bataryasının maksimum eforla çalışmasını ve batarya ömrü hakkında endişe duymadan bütün bir günü geçirebilmenizi sağlamasını istiyorsanız, bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor.

Batarya Tamamen Dolduysa, Cihazınızı Şarjda Bırakmayın

İlk olarak, eğer bataryanız tam dolu haldeyse, telefonu şarjda bırakmayın. Yani gece yatmadan telefonunuzu şarja takıp, sabaha kadar süren bir şarj etme davranışından vazgeçmelisiniz.

Batarya şirketinin önerilerine göre; telefonunuzun bataryası “full” haldeyken, hala fişe takılı halde bırakmanız bataryaya uzun vadede zarar veriyor.

Çünkü şarjınız %100’e ulaştığı anda, bu andan sonra fişe takılı olduğu süre boyunca kendisini %100’de tutabilmek için azar azar şarj oluyor. Bu da bataryanın kimyasal olarak yıpranmasına sebep olan yüksek stres ve gerilim halinde kalmasına neden oluyor.

Dolayısıyla telefonunuz tamamen şarj olduğunda, cihazınızı fişten çıkarmalısınız. Bu durum tıpkı yorucu bir egzersizin ardından kasların rahatlaması gibidir, çünkü saatlerce durmadan antrenman yaparsanız, ardından oldukça yorulmuş hissedersiniz.

Battery Universty’e göre; eğer çok gerekli değilse, telefonunuzu %100 şarj etmemeye çalışın. Çünkü lityum-iyon pilleri tamamen şarj etmeniz gerekmez, hatta tamamen şarj etmeniz önerilen bir durum da değildir. Çünkü tamamen şarj etmek bataryada yüksek voltaj stresine sebep oluyor ve uzun vadede yıpranmasına neden oluyor.

Eğer telefonunuzu bütün gün şarjda bırakmak durumunda kalıyorsanız, bu öneri mantıksız gelebilir, ancak batarya şirketinin önerilerine göre; gün içinde yalnızca bir süre şarj ettiğinizde daha fazla verim alacaksınız.

Ne Zaman Fırsat Bulursanız O Zaman Şarj Edin 

Görünüşe göre, akıllı telefonlarımızdaki bataryalar, boşaldıklarında uzun süre şarjda kalmak yerine, gün içerisinde fırsat buldukça ara ara şarj edildiğinde  daha verimli oluyorlar.

Battery University’e göre en iyi durum senaryosu şu şekilde: Şarjınınz %10 kadar azaldığında cihazınızı şarja takmak. Elbette ki bu durum birçok insan için pek pratik bir yöntem değil, bu yüzden de telefonunuzu ne zaman fırsat bulursanız o zaman şarja takmanız izleyebileceğiniz en iyi yöntem olabilir. Yani gün içerisinde birden fazla kez şarja takıp-çıkarmak bataryanız için izleyebileceğiniz en iyi yollardan birisi.

Bu durum, telefonunuzun bataryasına çalışması için optimum uzunluğu sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda da gün boyunca dolu kalmasına sebep oluyor.

Ayrıca, periyodik olarak şarj etmek, şarjınızı “sömüren” konum temelli GPS uygulamalarını da rahatça kullanabilmenize olanak sağlıyor.

Serin Kalmasını Sağlayın

Akıllı telefon bataryaları sıcağa oldukça hassastır. Apple’ın kendisi, iPhone’unuzu şarj ederken cihazınızı belirli durumlardan izole etmeniz gerektiğini öneriyor. Eğer telefonunuzun şarj esnasında ısındığını fark ederseniz, cihazınızı kılıfından çıkarmalısınız. Eğer güneşli bir havada dışarıdaysanız, telefonunuzu güneş ışığından uzak tutmalısınız. Bu özeniniz; cihazınızın batarya sağlığını koruyacaktır.

Bir de böyle deneyelim bakalım.


Kaynaklar:
– Villas-Boas, A. “You’ve been charging your smartphone wrong.” TechInsider. http://www.techinsider.io/the-best-way-to-charge-your-iphone-2016-7 (Accessed on 2016, July 25)
– “BU-409: Charging Lithium-ion.” BatteryUniversity. http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_lithium_ion_batteries (Accessed on 2016, July 25)
– http://bilimfili. com/bilime-gore-akilli-telefonunuzu-nasil-sarj-etmelisiniz/

İlgili Yazılar

Yorum Yaz

Yorum